НАША ТЕМА: Кредити за ликвидност – најтраженији

Мала и средња предузећа ће се и даље борити за одржавање ликвидности, па ће субвенционисани кредити, повољне кредитне линије и услуге факторинга свакако бити неопходни и у 2011. години, упозоравају банкари

nasa-temaУ сектору малих и средњих предузећа у Србији ради између 65 и 70 одсто од укупно запослених у земљи. Реч је, дакле, о милион запослених и о учешћу у бруто друштвеном производу Србије од 60 одсто. Истовремено, важност овог сектора за економски развој сваке земље најбоље илуструје податак да мала и средња предузећа чине окосницу развоја свих европских привреда.

Иако представљају значајан сегмент српске привреде, мала и средња предузећа су и у 2010. години наставила своју борбу за опстанак. Један од централних проблема који је требало пребродити и ове, као и прошле године, био је проблем ликвидности, уз пратеће тешкоће: раст цена, отежана наплата потраживања, мукотрпно обезбеђење новца за добављаче и за враћање кредита банкама. Зато су се помоћ и разумевање банака и у 2010. години показали као кључни за опстанак и рад малих и средњих предузећа у Србији. И држава је, са своје стране, такође показала бригу за опстанак сектора малих и средњих предузећа, кроз обезбеђивање субвенционисаних кредита за ликвидност.

Тако су, према најавама са почетка 2010. године, Влада Србије и банке требало да поделе ризик пословног успеха са стотинама хиљада малих и средњих предузећа. Држава је за ликвидност малих и средњих предузећа планирала да у 2010. години обезбеди две милијарде динара, а банке је требало да привреди пласирају око 50 милијарди динара. За кредите за ликвидност рок отплате је годину дана, уз задржавање истог броја запослених у предузећу. Та средства су, нема сумње, већ употребљена. Јер, према подацима које је недавно објавио Кредитни биро Србије, задужење предузетника у јулу повећано је за 3,2 одсто, на 49,7 милијарди динара (око 465 милиона евра), док је доцња у отплати повећана за 0,5 процентних поена, на 9,5 одсто.

Опширније у штампаном издању

Podelite ovaj tekst: