Pet kompanija dobile titulu Rodno najsenzitivnija kompanija

Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost, Udruženje poslovnih žena Srbije i ambasada Kraljevine Holandije u Srbiji, koji zajednički realizuju projekat „Ravnopravno u lancu vrednosti“, dodelili su u okviru najveće manifestacije za promociju ženskog preduzetništva u Srbiji „Cvet uspeha za ženu zmaja“, specijalno priznanje Rodno najsenzitivnija kompanija.

Sa dodele nagrada Rodno najsenzitivnija kompanija

Priznanje se dodeljuje velikim kompanijama koje primenjuju 5. princip Ujedinjenih nacija za osnaživanje žena i koje su pružile najbolji model uključivanja žena u lance dobavljača, a ovogodišnji pobednik u ovoj kategoriji je kompanija Delta Holding koja je proglašena „Rodno najsenzitivnijom kompanijom“. Drugo mesto u ovoj kategoriji podelile su kompanije Ikea Srbija i Avon Srbija, a treće mesto su osvojile kompanije Vip mobile i UniCredit banka.

”Ovo je prvi put u Srbiji da smo ustanovili i dodelili nagrade kompanijama koje u svom poslovanju primenjuju društveno odgovorne principe, pravedno postupajući prema svim zaposlenima, vođeni vrednostima rodne ravnopravnosti. Verujemo da time dajemo snažan podstrek i podršku velikim kompanijama da se još više povežu sa mikro i malim preduzećima u vlasništvu žena, da im pruže neophodnu podršku i mentorstvo, i osnaže ih u cilju njihovog uključivanja u lanac vrednosti i dobavljača velikih kompanija”, izjavila je prof. dr Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, i dodala da je zajednički interes privrede i društva koje želi da postigne održivi razvoj, jer on nije moguć ukoliko ne pružimo jednake šanse svima, a naročito onima koji su često neprepoznati kao ekonoski potencijal društva, kao pokretači bržeg privrednog razvoja i uvećanja BDP-a.

Projekat je nastao kao posledica prepoznavanja značaja saradnje i povezivanja korporativnog sektora sa sektorom malih preduzeća, posebno ženskim biznisima, koji su trenutno veoma udaljeni, iako je u obostranom interesu da budu deo jednog privrednog eko-sistema. U okviru projekta „Ravnopravno u lancu vrednosti“ koji je trenutno u toku, pored ustanovljenog priznanja pokrenuti su i periodično se održavaju B2B sastanci između korporativnog sektora i ženskih malih preduzeća, koji u živom predstavljanju i komunikaciji povezuje direktno ova dva važna sektora.

Sve aktivnosti u toku projekta su propraćene i izložbom proizvoda odabranih ženskih biznisa, kroz koje se korporativnom sektoru predstavljaju dometi preduzetnica a žene inspirišu da istraju u svojim poduhvatima privatnog biznisa. U pripremi je katalog ženskih kompanija kroz koji će se slikovito predstaviti rad i proizvodi odabranih ženskih preduzeća, a koji će se distribuirati velikim kompanijama.

U planu je da se tokom II faze realizacije projekta u prvoj polovini 2019. godine realizuju i radionice koje će se osim u Beogradu održati i u manjim gradovima Srbije, a u okviru kojih će se preduzetnicama pružiti znanja i alati kako da budu konkurentnije na tržištu.

Cilj projekta „Ravnopravno u lancu vrednosti“ je da se motivišu velike kompanije da uključuju preduzetnice i ženske firme u lanac vrednosti ne zato što je to „društveno poželjno“ već zato što u tom eko sistemu svi uključeni akteri ostvaraju konkretne benefite dajući direktan doprinos održivoj ekonomiji.

Svetska banka je u svom nedavno objavljenom izveštaju predstavila podatak da se ukupni društveni bruto proizvod povećava za celih 20% ukoliko su oba pola jednako zastupljena u privredi. Principi održive ekonomije uvažavaju aktuelnu regulativu i u oblasti nabavki – to su procedure koje korporacije ne mogu i ne treba da zaobiđu. Zbog toga se integrisanje malih preduzeća, često nedovoljnih kapaciteta za uključivanje u lance vrednosti velikih kompanija, posmatra izvan standardnih procedura nabavki kao deo koncepta Responsible Business Conduct koji se prevodi kao odgovorno poslovanje. Responsible Business Conduct je nasledio u kompanijama dobro poznati koncept društveno odgovornog poslovanja, a čija je suština u odgovornom vođenju posla koje doprinosi ne samo rastu same kompanije, već i svih aktera u nacionalnom privrednom eko – sistemu.

Podelite ovaj tekst: