Prijave za Siemens CEE Press Award 2018

Nakon višegodišnje uspešne organizacije novinarskog takmičenja, Siemens CEE Press Award, započinje sledeći krug. Ove godine Siemens nagrađuje najbolje novinarske radove na temu „Digitalna budućnost gradova, industrije i energetike“.

Takmičenje će se održati u deset zemalja centralne i jugoistočne Evrope (Slovačka, Rumunija, Mađarska, Bugarska, Ukrajina, Hrvatska, Slovenija, Crna Gora, Srbija i Austrija) i u Izraelu.

Kroz takmičenje želimo da podstaknemo i nagradimo medijsko izveštavanje o ključnim temama modernog društva, dok svim učesnicima pružamo mogućnost razmene iskustava sa kolegama iz zemalja u regionu. U takmičenju mogu učestvovati svi predstavnici medija koji svoje objavljene radove na temu „Digitalna budućnost gradova, industrije i energetike“ dostave do 15. avgusta 2018. To obuhata sve tekstualne članke iz štampanih i online medija, reportaže agencijskih novinara, kao i televizijske i radijske priloge objavljene u periodu između septembra  2017. i 15. avgusta 2018. Dostavljeni radovi moraju biti na temu „Digitalna budućnost gradova, industrije i energetike“ u nacionalnom ili međunarodnom kontekstu i sadržavati informacije u skladu s odgovarajućim formatom.

„Naše društvo i industrija velikom brzinom kreću se ka digitalizaciji. U isto vreme, uz pomoć savremene infrastrukture i pametnih zgrada, odvija se proces stvaranja pametnih gradova, dok sa druge strane sektor energetike se suočava sa izazovom pronalaženja novih rešenja za snabdevanje električnom energijom tokom ovih velikih promena. To će u budućnosti iziskivati stvaranje pametnih mreža, naročito ako želimo da uspešno izgradimo sistem prenosa energije u cilju ispunjavanja budućih zahteva za čistom energijom. To znači da digitalna budućnost gradova, industrije i energije obuhvata razne elemente širokog spektra industrijskih disciplina, kao na primer sistem mreže javnog prevoza, usluge za snabdevanje konvencionalnih i obnovljivih oblika energije ili pametnih zgrada. Ono što je svima zajedničko je da su „pametni“ i pripadaju delu ogromne mreže koju pokreće proces digitalizacije kome svedočimo danas. Metroi bez vozača koji imaju mogućnost nadgledanja habanja svojih delova i zamene pre nego što dođe do greške, stanovi koji su u potpunosti energijski efikasni zbog modeliranja ponašanja stanara koji u njima žive ili pametne mreže koja obezbedjuje „zelenu energiju“ na osnovu prikupljanja podataka od strane pametnih brojila  – ovi primeri predstavljaju kako bi digitalna budućnost gradova, industrije i energije mogla da izgleda.

Podelite ovaj tekst: