PROF. DR MALIŠA ĐUKIĆ: Jak dinar obradovao špekulante

Korist, ali ne i profit, od blagog jačanja dinara imaju svi dužnici čije su obaveze indeksirane u evrima i uvoznici koji su u poslednja tri meseca trebali da izmire svoje obaveze prema inostranim dobavljačima

Mališa Đukić: Dugoročno kretanje kursa u najvećoj meri zavisi od spoljnotrgovinske razmene i priliva kapitala

Sa ili bez Međunarodnog monetarnog fonda, nama je neophodan kontinuitet odgovorne i disciplinovane monetarne i fiskalne politike, ocenjuje Mališa Đukić, profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji, u razgovoru za Magazin Biznis. Ne smemo dozvoliti da, kao što je to ranije bio slučaj, bez osnova i ne uzimajući u obzir finansijsku održivost budžeta, a zarad isključivo političkih ciljeva, povećavamo tekuće javne rashode u meri koja može ugroziti ne samo budžet i javni dug već i privredni rast, dodaje.

„Vlada i NBS će proceniti da li nam je potreban novi aranžman sa MMF, odnosno da li su uslovi koje MMF postavlja u skladu sa ciljevima ekonomske politike.“

• Ako Vlada ipak zatraži novi program sa Fondom, na šta bi on trebalo da bude usmeren?

– Bez obzira na to da li će novi aranžman biti dogovoren, dodatne napore treba usmeriti ka pripremi i realizaciji investicionih, odnosno infrastrukturnih projekata. Analize MMF i Svetske banke navode na zaključak da je u toj oblasti napravljen napredak. Adekvatna priprema i realizacija kapitalnih projekata čini zemlju konkurentnijom, privlačnijom za ulaganja što utiče i na kvalitet života, odnosno standard građana.

• Zanimljivo je da je MMF podržao jačanje nacionalne valute. Od početka godine dinar je ojačao za oko 3,5 odsto. Šta je uzrok ovakvom jačanju dinara?

– U prvoj polovini 2017. srednji kurs dinara se kretao u rasponu od 124 do 122 dinara po evru. Ovakvo kretanja kursa tokom prvih šest meseci se može okarakterisati kao stabilno sa vrlo malim oscilacijama. Međutim, u poslednja tri meseca, od sredine godine do oktobra, dinar je blago ojačao i trenutno srednji kurs iznosi približno 119 dinara po evru.

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • KOMPANIJE SVE VIŠE ULAŽU U POBOLJŠANJE KVALITETA GORIVA: Srbija prati svetske trendove u potrošnji aditiviranih goriva
  • NACIONALNI PORTAL OTVORENIH PODATAKA DATA.GOV.RS Portal za razvoj privrede i informisanje građana
  • OKRUGLI STO: PRILOZI ZA PRIVREDNU ISTORIJU JUGOSLAVIJE I SRBIJE: Da li je hiperin acija bila naša “prvobitna akumulacije kapitala”
  • MIKAEL NIELSEN, IZVRŠNI POTPREDSEDNIK JYSK NORDICA ZADUŽEN ZA MALOPRODAJU: Najveći rast ostvarujemo na srpskom tržištu
  • Potrebni poreski podsticaji za mlade i nezaposlene
  • MENADŽERSKI VODIČ: Oprezno s Fejsbukom
  • PORUKE VREMENA PROŠLIH – ISTORIJA I TRADICIJA FILANTROPIJE U SRBIJI U 20. I 21. VEKU (2) Značajni filantropi u Srbiji
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. decembra 2017.
Podelite ovaj tekst: