Rudnik Veliki Majdan planira ulaganja od 1,7 miliona dolara

Rudnik olova i cinka Veliki Majdan, kod Ljubovije, koji je u većinskom vlasništvu britanske kompanije Mineko (Mineco) najavio je ulaganja u 2017. godini od oko pola miliona dolara u obnavljanje opreme i 1,2 miliona dolara u nove istražne prostore Kram i Rebelj.

U rudniku je u 2016. godini proizvedeno oko 51.000 tona rude

”U rudniku je u 2016. godini proizvedeno oko 51.000 tona rude, što je u potpunosti u skladu sa planom i na nivou je proizvodnje prethodnih godina. Istovremeno, rudnik je zabeležio rast dobiti u odnosu na prethodnu godinu, zahvaljujući oporavku cena na tržištu metala”, navodi se u saopštenju Rudnika Veliki Majdan, 17.marta.

Istaknuto je da je za rudnu rentu taj rudnik u budžet Srbije uplatio 47 miliona dinara, 34 odsto više nego u 2015. godini. U rudniku radi oko 300 ljudi, čije se bruto plata od 1.000 do 1.500 dolara.

U saopšenju je navedeno da je Rudnik Veliki Majdan je u 2017. u saradnji sa lokalnom samoupravom uradio revitalizaciju lokalnog puta čime je poboljšana infrastruktura za lokalno stanovništvo. Rudnik Veliki Majdan ispunjava sve obaveze u zaštiti životne sredine i stalno ulaže u održavanje sistema za zaštitu prirodnih voda. Sanacijom brane jalovišta i ostalih infrastrukturnih objekta, koja je temeljno urađena pre 10 godina kada je Mineko preuzeo rudnik, postignut je visok nivo bezbednosti.

Podignut je nivo ekološke zaštite reke Drine i otklonjena opasnost po zdravlje stanovnika. Jalovište, koje je jedno od najbezbednijih u Srbiji, redovno se održava i unapređuje, kao i drugi objekti Rudnika. Od 2009. godine, kada je u rudniku Veliki Majdan ponovo pokrenuta proizvodnja, prerađeno je više od 400.000 tona rude, proizvedeno oko 30.000 tona koncentrata olova i više od 27.000 tona koncentrata cinka.

Taj rudnik je izašao iz stečaja 2006. godine, kada ga je preuzeo Mineko sa partnerima. Pored rudnika Veliki Majdan kraj Ljubovije, Mineko je većinski vlasnik i rudnika olova i cinka kod Gornjeg Milanovca i Bosil-Metal kod Bosilegrada u Srbiji, a u BIH rudnika Gros kod Srebrenice, Geomet u Olovu, kao i u rudniku antimona u Novom Goraždu. U tim rudnicima zaposleno je više od 1.400 ljudi.

Podelite ovaj tekst: