Srbija po broju direktnih stranih investicija u top 15 zemalja u Evropi

Prema rezultatima istraživanja o atraktivnosti evropskog tržišta („European Attractiveness Survey 2018“) koje je sprovela revizorsko – konsultantska kompanija EY, direktne strane investicije (SDI) upućene ka Evropi dostigle su rekord 2017. godine sa 6,653 zabeleženih SDI projekata (godišnji porast od 10 odsto).

U Republici Srbiji za 2017. godinu zabeležen je rast u broju direktnih stranih investicija, pa se tako Srbija po prvi put nalazi na listi top 15 zemalja u Evropi po broju SDI. U protekloj godini, iz SDI u Evropi otvoreno je 353,469 novih radnih mesta (19 odsto više u odnosu na prethodnu godinu), od čega je 20,103 u Republici Srbiji, što čini 6 odsto od ukupno novostvorenih radnih mesta u Evropi za 2017. godinu.

„Rezultati istraživanja koje je sprovela kompanija EY ukazuju na to da je region Centralne i Istočne Evrope drugi najpoželjniji region po broju direktnih stranih investicija u Evropi. Rast od 157 odsto u odnosu na prethodnu godinu predstavlja najveći rast od svih zemalja koje su bile predmet analize. Uz navedeni rast Republika Srbija se po prvi put našla na listi top 15 zemalja u Evropi po broju SDI“, izjavio je Ivan Rakić, rukovodeći Partner kompanije EY za Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru.

Velika Britanija (1,205), Nemačka (1,124) i Francuska (1,019) su tri najpopularnije evropske zemlje kojima je tokom 2017. godine upućena polovina (50 odsto) priliva evropskih SDI, što gotovo u potpunosti preslikava sliku od prethodne godine.

Francuska je napredovala i zabeležila spektakularan rast od 31 odsto u odnosu na prošlu godinu sa 1.019 projekata SDI u 2017. godini, zatvarajući jaz između Nemačke i Velike Britanije, jer su investitori odgovorili na reformski program Francuske vlade.

Zemlje Centralne i Istočne Evrope i dalje privlače više direktnih stranih investicija od svojih partnera iz Zapadne Evrope članica Evropske Unije. Tako je na primer, Rusija napredovala i sada se nalazi na petom mestu, beležeći solidnu stopu rasta direktnih stranih investicija od 16 odsto. Među svim evropskim zemljama, Srbija, koja se prvi put pridružuje ovoj rang listi, zabeležila je rast od preko 150 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

U zemljama Zapadne Evrope, nakon veoma pozitivnog učinka u 2016. godini, Španija je za jednu poziciju niže i na šestom mestu, beležeći negativan rast SDI od -23% u odnosu na isti period prošle godine. Holandija (-17%), Irska (-4%) i Rumunija (-5%) takođe su se pridružile grupi zemalja koje su zabeležile negativan rast među prvih 15 zemalja po SDI.

Kompanije iz SAD najveći investitori u Evropi

Sa izvedenih 1,381 investicionih projekata (21 odsto ukupnih investicija), kompanije iz Sjedinjenih Američkih Država potvrdile su svoje mesto kao najveći investitori u Evropu u 2017. godini. Projekti direktnih stranih investicija iz SAD-a u 2017. godini porastao je za 8 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Ipak, najveći deo direktnih stranih investicija upućenih Evropi je domaćeg karaktera (unutar evropski), a Evropske zemlje čine 56 odsto projekata SDI u 2017. godini. Rezultati istraživanja koje je sprovela kompanija EY, pokazali su da su nemačke kompanije vodeće, naročito u proizvodnji gde su projekti SDI porasli za 17 odsto u odnosu na prošlu godinu. Pored toga, strana ulaganja britanskih kompanija porasla su za 35 odsto prošle godine, posebno u Nemačkoj (110 projekata, 83%) i Francuskoj (79 projekata, 46%). Strane investicije u finansijski sektor od strane britanskih kompanija porasle su za 93 odsto, uz 54 projekta.

Digitalna ekonomija ključni pokretač budućeg rasta

Više od jedne trećine (34 odsto) investitora veruje da će digitalna ekonomija u narednim godinama biti najznačajniji pokretač ekonomskog rasta u Evropi. Sa 1,172 projekta SDI, digitalni sektor je već u vođstvu kao najviše rangiran između 10 najboljih evropskih sektora za projekte SDI, čineći 18 odsto udela tržišta. Ovaj rezultat predstavlja godišnji rast od 33 odsto i drugi je najbrže rastući sektor, odmah iza farmaceutskog, koji ostvaruje 78 odsto godišnjeg rasta. Digitalni sektor takođe je drugi po rangu u odnosu na broj radnih mesta nastalih usled SDI sa više od 37,000 kreiranih poslova.

Napomena: ovi rezultati odražavaju viđenje onih koji su intervjuisani, a ne
odražavaju nužno stavove kompanije EY.

Podelite ovaj tekst: