ALEKSANDAR STEVANOVIĆ, EKONOMISTA: Državni optimizam – znak loših vesti

Zemlja koja, poput Srbije, ima niske stope rasta od jedan do dva odsto godišnje mora da sačeka 35-70 godina da se standard njenog stanovništva udvostruči. Istinski je žalosno ako Srbija prihvati izvesnost da joj je sudbina preraspodela siromaštva, a ne stvaranje bogatstva

Aleksandar Stevanović

Aleksandar Stevanović

Kada je neka zemlja na dobrom putu to je očigledno samo po sebi i niko ne mora da objašnjava građanima da im je bolje. Ovim rečima Aleksandar Stevanović, saradnik Centra za slobodno tržište, komentariše slavodobitnu objavu Ministarstva finansija da je Srbija izašla iz recesije. „Razlog za slavlje bio bi kad bi naša zemlja barem četiri godine beležila ekonomski rast veći od pet odsto. I to uz izvesnu perspektivu da taj trend može samo da se poboljšava.“

– Isticati kao izvanredno dostignuće da ove godine imamo perspektivu da ostvarimo rast BDP do dva odsto, govori o izuzetno malim očekivanjima. Tragedija je da zemlja koja je na nivou razvoja kao što je Srbija prihvati da joj je realnost da beleži u proseku stope raste od jedan do dva odsto godišnje uz stalnu opasnost da situacija može da se promeni nagore u slučaju ekonomskih turbulencija u EU ili regionu. Zemlja koja ima tako niske stope rasta mora da sačeka 35-70 godina da se standard njenog stanovništva udvostruči. Istinski je žalosno ako Srbija prihvati izvesnost da joj je sudbina preraspodela siromaštva, a ne stvaranje bogatstva.

• Definicija iz ekonomskih udžbenika zaista kaže da kad privredna aktivnost jedan kvartal bude u plusu, to znači izlazak iz recesije. Šta će za Srbiju suštinski predstavljati izlazak iz recesije?

– Izlazak iz recesije je statistički nepobitan, ali se mora imati u vidu da je isti ostvaren u tromesečju u kojem je 2012. godine zabeležena izuzetno retka vremenska nepogoda koja je Srbiju paralisala gotovo tri sedmice i gde je preporuka Vlade bila da veliki deo industrije ne radi. Stoga je prvo tromesečje u Srbiji 2012. godine loša osnovica za poređenje performansi. Kao što 2012. godine pad BDP nije isključiva zasluga prošle vlade, tako i oporavak koji se desio u 2013. godini ima malo veze sa aktivnostima sadašnje vlade. U 2013. godini beležiće se dalji oporavak jer je nemoguće da se desi da dve godine imamo sušu kakva je bila u 2012. godini. Stoga bi umesto širenja optimizma bilo bolje širiti svest o tome da Srbija mora temeljno da se reformiše jer od fingiranja ostvarivanja rezultata niko neće imati koristi. Ekonomija je egzaktna i to ništa ne može da promeni.

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • BRITANSKA AKADEMIJA ZA BIZNIS (BAB) NAJAVLJUJE: Studiranje u Srbiji, ocenjivanje u Velikoj Britaniji
  • SARADNJA PRIVREDNE KOMORE SRBIJE I SBERBANKE: Ambiciozni planovi za nova ulaganja
  • UNIKREDIT: NASTAVLJA SE RAST KREDITA U REGIONU: Više novca za privredu nego za potrošnju
  • RAJFAJZEN: BOLJI PROFITI BANAKA U ISTOČNOJ NEGO U ZAPADNOJ EVROPI: Banke u državnom vlasništvu na proveri
  • KONFERENCIJA NA FAKULTETU ZA EKONOMIJU, FINANSIJE I ADMINISTRACIJU – FEFA: Kako u pregovore sa EU
  • EK I EBRD: SRPSKA PRIVREDA I DALJE RANJIVA: Oporavak tek iduće godine
  • U POSETI VISOKOJ STRUKOVNOJ ŠKOLI ZA PREDUZETNIŠTVO: DVAJT HOLOVEJ, EKSPERT ZA FINANSIJE: Svet u tri brzine
  • OSMA KONFERENCIJA BEOGRADSKE NEDELJE DIZAJNA BDW 2013. ODRŽAĆE SE OD 6. DO 8. JUNA: Najveće zvezde konferencije BDW 2013.
  • OVS, ITALIJANSKI MODNI BREND BR.1, U BEOGRADU: „Brza“ moda na Terazijama
  • VLASNICA MODNE KUĆE „LUNA“ NA USAVRŠAVANJU U SAD: Biljana Jovanović u vrhu svetskog biznisa
  • ISKUSTVA USPEŠNIH: BOBAN ROMIĆ, MENADŽER PRODAJE ZA INO TRŽIŠTA U KOMPANIJI JAFFA CRVENKA: Dobar tim – preduslov uspeha
  • FILIP KOTLER, DŽON BOVEN, DŽEJMS MEJKENS: MARKETING U UGOSTITELJSTVU, HOTELIJERSTVU I TURIZMU (14): Slučaj Bojds kolekšn
  • PITER F. DRAKER: DRAKER IZ DANA U DAN (4): Društvena odgovornost kompanija
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. juna 2013.
Podelite ovaj tekst: