РАЗВОЈ ДИГИТАЛНИХ ПРОИЗВОДА У СРБИЈИ: Светска награда за Игигија

Платформа заснована на вештачкој интелигенцији за ново искуство у физичкој куповини, дело је тима из Београда и никада не би угледала светлост дана и добила светско признање, да претходни производ стартапа Пигми Титан (pygmyTITAN) иако с великим потенцијалом, није нестао са ИТ тржишта

Здраво, ја сам Игиги

Овог пролећа у Србију је стигла лепа вест од стручног жирија једне од најпрестижнијих светских награда за индустријски дизајн iF Design Award, која се додељује скоро 70 година у Хановеру, у Немачкој. Игиги – маркетинг платформа стартапа Пигми Титан из Београда (pygmyTITAN) освојила је признање за 2021. у категорији дизајн производа, у конкуренцији 10.000 производа из целог света, међу којима су решења компанија Епл, Ламборџини, Самсунг, Леново, Дојче телеком…

– Награда нам пуно значи. Већ су нас звали пословни партнери из Сједињених Америчких Држава. Олакшано је успостављање нових контаката, ширење пословне мреже. Важна је за препознатљивост платформе у смислу маркетинга и вредности компаније. Лично, најдраже ми је што награда доказује да усред Београда, у малом креативном тиму, може настати производ врхунског нивоа, кажу Вита Латиновић и Никола Ненадић, оснивачи стартапа у коме је настао симпатичан, окат и назван по древном сумерском божанству – Игиги.

Аутономни, паметни уређај ради на принципу вештачке интелигенције и лаички речено – дигитализује куповину у физичком свету, тј. у радњама, комуницирајући са потрошачима, директно са полице. Игиги је дигитални помоћник свим учесницима у ланцу малопродаје: произвођачима робе, трговцима и купцу. Још увек је у фази прототипа.

– За сада имамо мини флоту од педесетак уређаја која се користи за пројекте мањих обима, углавном у Србији. Присутни смо у маркетима трговинског ланца Арома, сарађујемо са Кока-Колом… План је излазак на светско тржиште јер платформа може да комуницира на било ком језику. Следе инвестиционе фазе и свесни смо да је за стартап, као што је Игиги, потребно седам, осам година за потпуни бизнис развој, додају саговорници Економетра и предводници, преовлађујуће женског, тима од 18 сарадника, међу којима су и један Чех и двојица Британаца.

Опширније у штампаном издању


У овом броју још и …

  • ИЗБОР НАЈБОЉИХ ПРИМЕРА ПРОЈЕКТНЕ НАСТАВЕ ИЗ ИНФОРМАТИКЕ И РАЧУНАРСТВА У ОВОЈ ШКОЛСКОЈ ГОДИНИ: Пријави се на конкурс ПКС и Фондације Петља – „Програмирај свој успех“
  • САВРЕМЕНА ТЕХНОЛОШКА РЕШЕЊА У СЛУЖБИ ПРИВРЕДЕ И ГРАЂАНА: Подршка малим и средњим предузећима долази из јавног и приватног сектора
  • Следећи број Економетра излази 6. јула 2021.
Podelite ovaj tekst: