Mineco uložio sedam miliona dolara u rudnike u Srbiji

Britanska kompanija Mineco Limited, jedan od najvećih investitora u rudarstvu u Srbiji i regionu Zapadnog Balkana, izuzetno je zadovoljna rezultatima ostvarenim u 2017. godini, koju menadžment kompanije ocenjuje kao najuspešniju u dosadašnjem poslovanju.

Bojan Popović i Dominik Roberts

Planovi proizvodnje za 2017. godinu su ispunjeni u rudnicima olova i cinka u kojima Mineco posluje samostalno ili sa partnerima u Srbiji i u regionu Zapadnog Balkana. Uz ispunjenje planova proizvodnje, dobre rezultate doneli su i istražni radovi, u koje su investirana značajna sredstva. Istovremeno, nastavljeno je angažovanje na razvojnim projektima, pa Mineco očekuje da i u tekućoj, 2018. godini, ostvari uspeh i nastavi rast, navedeno je u saopštenju kompanije.

Dominik Roberts, direktor operacija Mineco Limited, je na konferenciji za novinare 17. januara, rekao da su na početku 2018. godine u prilici da koriste odlične cene osnovnih metala.

”Olovo, cink i bakar su na najvišem nivou u poslednjoj deceniji pri čemu se analitičari tržišta slažu da će se ovakva situacija nastaviti i u 2019. godini. Temelji odnosno principi ponude i tražnje za sva tri metala su zdravi. Tražnja za olovom se skromno povećava iz godine u godinu, a cene bakra naglo rastu između ostalog i zbog povećane tražnje iz sektora električnih automobile” rekao je Roberts.

Cene olova i bakra su skočile, zbog ograničenja ponude koje je nastalo zbog zatvaranja nekih od većih rudnika osnovnih metala tokom 2017. godine i zbog odluke Glencora da smanji njihovu proizvodnju možda kao pokušaj ublažavanja ciklusa naglog rasta i pada cena metala i stabilizovanja cena.

Investicije Mineca u 2017. godini premašile su 20 miliona dolara, od kojih je oko sedam miliona investirano u projekte u Srbiji. U aktivnim rudnicima Mineca u Srbiji – Rudniku i flotaciji Rudnik kod Gornjeg Milanovca uloženo je četiri miliona dolara, prvenstveno u istražne radove, dok je u Rudnik Veliki Majdan kod Ljubovije investirano 1,5 miliona dolara. Ovi rudnici su, sa druge strane, postigli odlične rezultate, dok su istražni radovi pokazali da se može računati na stabilnu proizvodnju i u narednim godinama, stoji u saopštenju.

U rudniku Rudnik kod Gornjeg Milanovca, koji je proglašen jednom od pet najboljih privatizacija u Srbiji u studiji NALED-a i USAID-a, radi 450 ljudi.

U Velikom Majdanu, koji je Agencija za privatizaciju Srbije proglasila za primer uspešnog preuzimanja iz stečaja, zaposleno je 300 ljudi. Iz ova dva rudnika plaćeni su i značajni iznosi za rudnu rentu, koja je bila 32 odsto veća u odnosu na 2016. godinu, pre svega zahvaljujući rastu cene metala na tržištu. Rudnik Rudnik je na ime rudne rente platio 109 miliona dinara, a Rudnik Veliki Majdan 65 miliona.

U BiH, Rudnik Grosskod Srebrenice, kao najveći rudnik u kome posluje Mineco, nastavio je da beleži odlične rezultate i u 2017. Ostvario je rekordnu proizvodnju od 347.500 t rovne (suve) rude, što je za 4,5 odsto više od planiranog. U toku 2017. godine u ovaj rudnik olova i cinka, uloženo je 2,1 milion dolara, dok se u 2018. godini planira investicija od oko četiri miliona. Ove investicije u narednom periodu treba da omoguće povećanje proizvodnje, što je dugoročan plan kompanije. U ovom rudniku radi 518 ljudi.

Što se tiče razvojnih projekata u Srbiji, rudnik olova i cinka Bosil-Metal u Bosilegradu je, kao što je planirano, u 2017. godini počeo da radi kao pilot projekat, u toku kojeg će se odvijati simbolična proizvodnja, radi prikupljanja tehnološkog iskustva za projektovanje pogona za komercijalnu preradu rude.

Bojan Popović, direktor Mineco Limited je rekao da će unaredne dve godine, Mineco će razvijati ovaj projekat, kako bi nakon toga počela puna proizvodna delatnost. U ovaj rudnik, u kome radi 125 ljudi, investirano je više od 14,5 miliona dolara, a od toga milion u 2017. Zaposleni u ovom rudniku kod Bosilegrada su uglavnom stanovnici okolnih naselja, a planirano je da do komercijalnog pokretanja proizvodnje bude uposleno najmanje 250 ljudi. Ovaj rudnik je, inače, prvi rudnik u Srbiji sa podzemnom eksploatacijom koji je kompletno izgrađen i osposobljen za rad u poslednjih 40 godina.

Bojan Popović je naglasio da iako otvaranjem novih rudnika i projekata stvaraju nova radna mesta, pravi izazov je zapravo pronaći dovoljno velik broj mlađih radnika koji su spremni da odmene one koji steknu pravo na odlazak u penziju.

”Razloga je puno ali pre svega današnja omladina jednostavno ne vidi svoju budućnost u jamama i podzemnim hodnicima. Ako se Srbija jasno odredila da razvija ovu privrednu granu, to jednostavno mora da bude propraćeno sa boljom edukacijom i obukom mladih, kao i svojevrsnom promocijom takvog zanimanja kroz medije. U protivnom će se uvoziti radna snaga. Na vreme smo ovo prepoznali i počeli da kroz program "Evro za znanje" stipendiramo studente rudarsko geološih fakulteta koji su postigli zapažene uspehe.

Mineco planira da zadrži status grupe kao jednog od najznačajnijih direktnih investitora u rudarstvo regiona Zapadnog Balkana iz privatnog sektora.

U 2017. godini počela je izgradnja Mineco-vog projekata male hidroelektrane na reci Drinjača (pritoka Drine) u Republici Srpskoj. Vrednost ovog projekta MHE "Medoš One", instalisane snage od 4,71 MW i godišnjom proizvodnjom od 18 miliona kWh je blizu 10 miliona evra, od kojih je u 2017. godini uloženo pet miliona. Priključenje na mrežu je planirano za 2019. godinu. Ovim projektom delatnost Mineco Grupe proširena je na polje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora.

Mineco je u 2017. godini sa više partnera počeo i realizaciju naučno-tehnološkog programa u okviru Horizont 2020 aktivnosti Evropske komisije, čiji je glavni cilj povezivanje nauke i privrede. Mineco, kao deo konzorcijuma zajedno sa Univerzitetom iz Eksetera, radi na projektu Imp@ctna pronalaženju tehnološki i investiciono najboljih rešenja za manja nalazišta mineralnih resursa širom Evrope.

Za Mineco, ali i za celokupan pravac razvoja evropskog rudarstva, ovaj projekat ima izuzetan značaj, pa će Mineco i u naredne dve godine, do kraja projekta, biti posvećen postizanju primenjivih metoda.

Podelite ovaj tekst: