Револуционарне идеје

У свакој понуди на тржишту постоји основна идеја. Чарлс Ревсон из “Ревлона” је рекао: “У фабрици правимо козметику, у продавници продајемо наду”

revolucionarne-ideje

Ново издање Дата статуса

Књига “Маркетинг менаџмент” Филипа Котлера и Кевина Келера написана је препознатљивим америчким стилом, нудећи у првом поглављу, дакле одмах на почетку излагања материје, систематизована најновија маркетинг сазнања, која у наставку рада аутори Котлер и Келер детаљно разрађују и аргументују. Логика излагања са стартним нагласком на новом и актуелном у маркетинг менаџменту на овај начин у пуном смислу добија на значају, омогућавајући читаоцу да на почетку сагледа актуелне токове и новине у теорији и пракси маркетинга, истовремено дефинишући област на коју ће се у наставку усредсредити. У питању је несумњиво практичан, јасан и надасве ефикасан начин излагања проблематике маркетинг менаџмента.

Организације активно раде на стварању снажног, повољног и јединственог имиџа у свести своје циљне групе. Компаније троше новац на оглашавање корпоративног идентитета. Philips, холандска компанија, огласила се поруком “Побољшање ствари”. У Великој Британији, Tesco је захваљујући маркетинг програму “Свака ситница помаже” лансиран у врх ланаца супермаркета у земљи. И универзитети, музеји, организације уметности и сличне непрофитне организације, користе маркетинг да побољшају свој имиџ у јавности и такмиче се у придобијању публике и средстава.

Информације

Информација се може произвести и маркетирати као производ. Школе и универзитети производе информације и дистрибуирају их по одређеној цени родитељима, студентима и локалним заједницама. Енциклопедије и већина књига које нису белетристрика такође пласирају информације. Часописи као Road and Track и Byte пружају информације из света аутомобила и рачунара. Производња, паковање и дистрибуција информација представљају једну од гласних привредних грана у друштву. И оне компаније које продају физичке производе настоје да их учине вреднијим путем коришћења информација. На пример, извршни директор компаније Simens Medical System, Tom McCausland каже: “Наш производ не мора бити X зрак или скенер већ информација. Наш посао је технологија заштите здравља, а наш финални производ електронски досије пацијента: информација о лабораторијским тестовима, патологији и терапији, као и тонски запис”.

Boston Beer Company

Џим Коч, оснивач Boston Beer Company, чије је пиво Samuel Adams постало најпродаваније амбалажирано пиво, почео је 1984. носећи Samuel Adams-ове боце од бара до бара, да би убедио њихове власнике да га узму. Током десет година није могао да приушти средства за оглашавање: пиво је продавао директном продајом и локалним контактима. Напоран рад се исплатио. Boston Beer остварио је продају преко двеста милиона долара и постао водећи произвођач на тржишту амбалажираног пива. Захваљујући томе, компанија је почела да троши милионе долара за оглашавање на телевизији, запослила је десетине продаваца и спровела сложено маркетинг истраживање. Испоставило се да је за сталан успех потребно створити и руководити моћним одељењем за маркетинг.
Оно што је значајно јесте да је задржан првобитни ентузијазам и жеља на напретком. Boston beer је 2002. године увео јединствену, ограничену линију, “екстремног” пива Samuel Adams Utopias, јачине 50 степени, по цени од 100 долара за боцу. Utopias је званично добио епитет “најјаче пиво на свету”. “И у случају Samuel Adams стално радимо на иновацијама и новим идејама које ће на револуционаран начин испунити очекивања пивопија”, рекао је оснивач Коч.

Идеје

У свакој понуди на тржишту постоји основна идеја. Чарлс Ревсон из “Ревлона” је рекао: “У фабрици правимо козметику, у продавници продајемо наду.” Производи и услуге јесу платформе за испоруку неке идеје или користи. Социјални маркетари баве се промоцијом идеја попут – “Не дозвољавају својим пријатељима да возе пијани” и “Страшно је изгубити разум”.

(Наставиће се)
Podelite ovaj tekst: