STOKHOLM: Država blagostanja na severu Evrope

Stokholm se prostire na 14 ostrva povezanih mostovima a između njih funkcionišu sve vrste kopnenih i vodenih saobraćajnih sredstava. Zato je ovaj grad, zahvaljujući čudnoj kombinaciji kopna i vode, jezera Malaren i Baltičkog mora, veoma atraktivan i poseban

Stokholm na 14 ostrva – pogled iz vazduha

U Stokholm sam pre dve godine stigla službeno, da bih posetila sedište kompanije H&M, čuvene robne marke, jednog od najvećih proizvođača odeće na svetu. I sve što sam tamo videla bilo je prilično impresivno. Opšti utisak i o kompaniji i o gradu bio je onakav kako sam i očekivala za Švedsku – opušteno i nenametljivo, ali organizovano i uređeno. Za Stokholm je, kao doduše i za još neke gradove, vezan epitet „severna Venecija“. I ovde je to s razlogom. Stokholm je arhipelag sastavljen od desetina ostrva (piše da ih je 14), ispresecanih kanalima. Zato dolazak u grad impresionira, ali još jači utisak ostavlja pogled iz aviona. Doduše, kada se sleće po oblačnom i kišnom vremenu utisak nije baš očaravajući, ali kada sija sunce onda se prilično jasno mogu videti ostrva koja čine grad, a sva su povezana mostovima. Na ostrvima i između njih funkcionišu sve vrste kopnenih i vodenih saobraćajnih sredstava, pa je grad, zahvaljujući čudnoj kombinaciji kopna i vode, jezera Malaren i Baltičkog mora, veoma atraktivan i neobičan.

Stokholm je podeljen na tri veća područja – centar, južni i zapadni. A ta područja su podeljena na distrihte, pa ćete morati da birate šta ćete da posetite. Ja sam najviše i najpre bila zainteresovana da vidim Kraljevsku akademiju u kojoj se uručuje Nobelova nagrada. Kad pomislim na tu nagradu, uvek se prvo setim Ive Andrića kome je 1961. godine uručena jedna od najprestižnijih nagrada na svetu. Zato sam sela u taksi, jer je padala kiša, i odvezla se do dvorane. Moram da priznam da nisam bila mnogo impresionirana izgledom zgrade, tog kišnog oktobarskog popodneva. Ni mnogo velika, ni mnogo visoka, ni mnogo impozantna, to je zapravo dvorana Koncertnog doma u Stokholmu, u neoklasicističkom stilu arhitekture. Ali, svejedno. Osećala sam se veličanstveno, kao da sam ugledala samog Andrića kako prima nagradu, sa onog crno-belog dokumentarnog snimka koji je gledao čitav svet…

A što se tiče ostalih detalja koje treba posetiti u Stokholmu, evo samo nekoliko, ako ostajete kratko, kao što je to bio moj slučaj.
Jedna od najznačajnijih znamenitosti je Gamla stan (Stari grad), smešten na ostrvu Stadsholmenu. Gamla stan je epicentar Stokholma i jedna od glavnih turističkih destinacija gde se nalaze Kraljevska palata, kraljevske grobnice i Parlament. U uskim i kamenitim ulicama možete sresti i kraljevsku stražu, ako je baš tada smena.

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • UNIKREDIT BANKA PODRŽAVA POLJOPRIVREDNE PROIZVOĐAČE: Poljoprivreda ima veliki potencijal za rast i razvoj
  • KAKO ZADOVOLJSTVO ZAPOSLENIH UTIČE NA POSLOVANJE KOMPANIJE: Radna atmosfera i uslovi rada važniji od plate
  • AVANTAGE MODEL POSLOVANJA SOSIJETE ŽENERAL BANKE: I vreme i novac ulažite sa stilom
  • OD SADA MOGUĆA KUPOVINA LOKALA NA LIZING: Jednostavnije uz nansijski lizing
  • OSNOVAN SAVET ZA OMLADINSKO PREDUZETNIŠTVO: Podrška mladima u biznisu
  • BANKE TROŠE ČAK TRI PUTA VIŠE NA IT SIGURNOST U ODNOSU NA DRUGE ORGANIZACIJE Računi u bankama izloženi napadima socijalnog inženjeringa
  • IZAZOV 2017: Koji će trendovi obeležiti 2017. godinu
  • PITER DRAKER: Umeće raspolaganja vremenom
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. aprila 2017.
Podelite ovaj tekst: