Tzar: Никола и Ненад браћа – буразери

Студио за дизајн настао је као след креативног и предузетничког раста бренда Dechko tzar (Дечко цар). Ове године обележавају две деценије рада на паралелним колосецима: за клијенте, међу којима су велике компаније попут Фрикома, Теленора, Адидаса, Кока-Коле, Југословенске кинотеке… и за своју душу – кроз линију стрит гардеробе и аксесоара

Никола и Ненад – уметници и предузетници

Уметнички потпис браће Николе (40) и Ненада Радојчића (38) у претходних 20 година, колико се баве графичким дизајном, налази се на широкој палети производа. Оснивачи дизајнерског студија Браћа буразери креирали су корице књига, филмске плакате, визуелна решења за кампање музичких фестивала, мобилних оператера, произвођаче спортске опреме; радијске и ТВ џинглове и рекламе, преобукли су Фрикомове сладоледе на штапићу, флашице Кока-Коле; „подмладили“ су амбалажу Јафиног слаткиша манчмелоу, дефинисали изглед многих домаћих производа прехрамбене, козметичке индустрије, индустрије пива, израђивали лого за привредне ентитете, појединце…

Ово им је, заправо, година јубилеја јер је прва мајица Dechko tzar (Дечко цар), од које је све почело, креирана пре 20 година.

– Научени смо, васпитани да радимо заједно. Уз мене, који сам старији и некако пробијао лед, овим послом кренуо је да се бави и Ненад.

Врата професије отворио им је, својевремено, улазак у креативни тим телевизије Б92. У овој компанији стекли су, кажу, изузетно искуство. Природа посла дозвољавала је, док не угрожавaју оно за шта су били ангажовани, да раде за друге клијенте тј. себе.

Тај период памте и по ритму, како каже Ненад: „Прву смену радимо на Б92, друга смена слободна, трећу смену радимо за остале клијенте“.

Обојица су завршила Десету београдску гимназију. Школске 1999/2000. старији брат покушао је да упише Академију примењених уметности, али брзо доноси практичну одлуку.

– Опције су биле да студирам и још неколико година зависим од родитеља, или да почнем да радим.

У медијској корпорацији остали су наредних десетак година. Стицали су искуство у најразличитијим областима визуелног дизајна. Од ТВ и радијских џинглова, реклама, веб банера до корица књига и визуелних решења за плакате, музичка издања, догађаје, кампање, промоције, концертне агенције и издавачке куће Самиздат, у саставу куће Б92.

Ван радног времена клијенти су проналазили њих и креирали су за „своју душу“ мајице и дуксеве Дечко цар.

– Радили смо све и свашта што је нормално у тим годинама. Били смо свесни потребе да „билдујемо“ портфолио. Понекад нисмо знали да кажемо не; као почетници нисмо могли ни да бирамо. Нама се предузетништво десило из природне потребе. Скапирали смо на самом почетку: морамо да учимо, морамо да радимо и морамо да се пробијемо на тржишту, каже Никола Радојчић.

Фото: Браћа буразери/Матија Борбељ/Михаило Миловановић

Опширније у штампаном издању


У овом броју још и …

  • СТАБИЛНО ПОСЛОВАЊЕ ЛУКЕ БЕЧ УПРКОС КРИЗИ: У години короне промет повећан за 28 одсто
  • „МАЛИ ШЕНГЕН” ЗА НАПРЕДАК ЗАПАДНОГ БАЛКАНА: Нови споразуми на састанку у Скопљу 29. јула
  • ОДРЖАНА ДЕСЕТА КОНФЕРЕНЦИЈА DIGITAL DAY: Дигитaлнo тржиштe увeћaнo вишe oд шeст путa
  • ПРOГРAМИ ФИНAНСИJСКE ПOДРШКE ЗA РAЗВOJ ПOСЛOВAЊA У РEГИOНУ ЗAПAДНOГ БAЛКAНA: Региону Балкана потребна већа помоћ ЕУ
  • Следећи број Економетра излази 7. септембра 2021.
Podelite ovaj tekst: