ŽELJKO JOVIĆ: Dobit banaka veća od pola milijarde evra za 11 meseci

Bankarski sektor je prošle godine, zaključno sa novembrom, ostvario dobit od 63,5 milijardi dinara. To je za 8,7 odsto manje nego u istom periodu prethodne godine, kada je neto dobitak iznosio 69,6 milijardi dinara. Inače, banke u Srbiji imaju veoma zadovoljavajuću likvidnost već duži vremenski period

Željko Jović: Ukupni krediti i privredi i stanovništvu zabeležili dvocifren međugodišnji rast

Uprkos trendu pada prosečnih kamatnih stopa, glavni pokretači rasta neto dobitka banaka tokom prethodnih godina bili su neto prihodi od kamata i naknada, zahvaljujući pre svega povećanju obima kreditne aktivnosti. Ukupni krediti i privredi i stanovništvu su zabeležili dvocifren međugodišnji rast. Zaključno sa novembrom 2019. godine neto dobitak pre oporezivanja na nivou bankarskog sektora iznosio je 63,5 milijardi dinara (540 miliona evra), 20 banaka je poslovalo sa dobitkom od 64,9 milijardi dinara, a šest banaka sa gubitkom od 1,4 milijarde dinara. To je za 8,7% manje nego u istom periodu prethodne godine, kada je neto dobitak iznosio 69,6 milijardi dinara. Na nešto niži rezultat bankarskog sektora prošle godine u odnosu na isti period prethodne godine, značajan uticaj imala je primena zakona o konverziji stambenih kredita indeksiranih u švajcarskim francima.

Ove ekskluzivne podatke o poslovanju 26 banaka u Srbiji u prošloj godini, zaključno sa novembrom, u intervjuu za Magazin Biznis izneo je Željko Jović, viceguverner Narodne banke Srbije. Osim o bankarskom sektoru, viceguverner NBS je govorio i o oblastima koje su njegova nadležnost – osiguranje, lizing i zaštita korisnika finansijskih usluga, ali i šta su izazovi pred centralnom bankom, kakav je stav NBS po pitanju privatizacije Komercijalne banke…

• Šta pokazuju kontrole NBS banaka?

– Kontrolom boniteta i zakonitosti poslovanja banaka, NBS ceni sigurnost i stabilnost poslovanja banaka. Banke koje posluju u Srbiji su adekvatno kapitalizovane, s obzirom na to da je na kraju septembra prošle godine prosečna vrednost pokazatelja adekvatnosti kapitala na nivou bankarskog sektora iznosila 23,6 odsto, što je znatno iznad minimuma od osam odsto koji je NBS propisala. Takođe, banke u Srbiji imaju veoma zadovoljavajuću likvidnost već duži vremenski period. Prosečan mesečni pokazatelj likvidnosti banaka u novembru 2019. iznosio je 2,13, što je dvostruko više od regulatornog minimuma od 1,0.

• Kakav je stav centralne banke kada je reč o privatizaciji Komercijalne banke?

– U vezi sa postupkom privatizacije Komercijalne banke, ističemo da je primarna nadležnost NBS da sprovodi ocenu poslovne reputacije vlasnika banke.

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • NALED IZABRAO REFORME GODINE I PREDSTAVIO SIVU KNJIGU 12: U 2019. godini realizovano 17 preporuka
  • VLADIMIR VASIĆ, GENERALNI SEKRETAR UBS, O PLATIMATIK REŠENJU ZA AUTOMATIZOVANU NAPLATU RAČUNA: Može li 12 miliona računa građana da se plati elektronski
  • REČ ORGANIZATORA KOPAONIK BIZNIS FORUMA 2020: Industrija 4.0 – pokretač snažnog rasta
  • BIZNIS DODATAK – SVETSKA BANKA
  • U IZVEŠTAJU SIGMA, OECD VISOKO RANGIRAO AGENCIJU ZA PRIVREDNE REGISTRE: Jedan od digitalnih šampiona u Srbiji
  • TRAG FONDACIJA IMA GLAVNI MOTIV: DA DOBRO NE OSTANE SKRIVENO: Filantropsko srce u nagradi Virtus
  • TV SLIKE I PRILIKE: Kad se uživanje pretvori u očajanje
  • ZA VAZDUŠNI SAOBRAĆAJ ZAINTERESOVANE I KOMPANIJE KOJE PROIZVODE AUTOMOBILE: Stiže električni avio-taksi
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. marta 2020.
Podelite ovaj tekst: