UVOD U BIZNIS: Strani kapital, domaći izvoz

U školskim udžbenicima koji su pisani pedesetih godina 20. veka stajalo je, otprilike ovako, da su “strani kapitalisti eksploatisali naša rudna bogatstva i radnu snagu, izvlačili kapital iz Srbije, izvozili i zarađivali čitava bogatstva”. To je posebno apostrofirano na primeru rudnika Bor, koji je bio u vlasništvu Francuza do kraja Drugog svetskog rata. Zato je rudnik nacionalizovan i njime su počeli da upravljaju naši trudbenici…

Piše: Radojka Nikolić

Duga je priča, ali od tada do sada, otkad ga je država preuzela 1951. godine, traju muke sa borskim rudnikom. Posle nekoliko pokušaja prodaje i traženja strateškog partnera koji su propali, evo izgleda šanse da se nađe rešenje: za RTB Bor je zainteresovana kineska kompanija “Zijin”, a tender će biti raspisan do kraja maja ove godine. Da sačekamo i taj maj, ali ne isključujem reakcije javnosti u stilu da smo “sve prodali strancima”, da “drugi eksploatišu naša rudna bogatstva”, da “radimo za male pare” i slično…

Čudan je naš mentalitet: kritikujemo kad strani vlasnik uloži novac i znanje i uspešno upravlja firmom, a sto puta se pokazalo da mi ne radimo to dobro. A zašto ne radimo, razlozi su brojni. Ima u tome i interesa političkih partija i ličnih nesposobnosti, ali, na kraju, rezultat je negativan kad god da kompanijom upravlja državni, domaći menadžment. To jest, kad je firma u “srpskom vlasništvu”, a ne pod upravom “omraženih stranih kapitalista”.

Najnoviji dokaz da firme u Srbiji najbolje rade kada su u većinskom stranom vlasništvu može se naći na listi 15 najvećih srpskih izvoznika u prva dva meseca 2018. godine. Najveći izvoznik je kompanija FCA (Fiat Chrysler Automobiles) sa 140,5 miliona evra, na drugom mestu je kineska HBIS grupa (Železara Smederevo) sa izvozom od 132,8 miliona evra, na trećem francuska kompanija Tigar Tajers Pirot, sa 64 miliona evra, pa sledi ruski NIS (Naftna industrija Srbije) sa 51,4 miliona evra, nemački Boš (38,3 miliona evra), švedski Tetra Pak (33,5 miliona evra), pa nemački Hemofarm, južnokorejska Jura, nemački Leoni, danski Grundfos, nemački Henkel sa 24,3, američki Del Pakard, slovenačko Gorenje…

Od kompanija koje nisu u stranom, već u srpskom vlasništvu, među top 15 izvoznika nalaze se pančevačka Petrohemija sa 41,4 miliona evra izvoza i RTB Bor (izvoz od 30,9 miliona evra). Ali, uz to ide i objašnjenje. RTB-u Bor, trenutno pogoduju veoma visoke berzanske cene, a bakar je veoma tražen na tržištu. Inače, RTB Bor je uvek bio značajan izvoznik, samo što je radio sa gubicima koje je pokrivala država, pa su oni kumulirani na više stotina miliona evra. Kad je o Petrohemiji reč, i ona je uvek bila veliki izvoznik, ali je takođe poslovala sa gubicima koji su prošle godine dostigli oko 600 miliona evra. I tu smo, opet, kod istog pitanja – kako to da kada strani vlasnici upravljaju kompanijom nema gubitaka, a kada je u državnom, srpskom vlasništvu – onda je u gubicima?!

Odgovora, zapravo, ima, i mnogi ga dobro znaju, naročito oni koji upravljaju tim državnim kompanijama. Baš zbog tog odgovora, najbolje je da država ne upravlja firmama, nego da to prepusti onome ko ume da pravi zdrav profit. A taj ko zna kako se posluje, sigurno ne bi dozvolio da se dogodi ono što nam se već dve decenije dešava u jednoj sasvim drugoj branši – u mesnoj industriji. Naime, Srbija i dalje nema dovoljno goveđeg mesa “bejbi bif” za izvoz. Pisali smo o tome ranije na ovom mestu, ali je podatak koji je nedavno saopštio ministar trgovine Rasim Ljajić, pokazao da smo sišli na najniže grane. Naime, Srbija je u prošloj godini u EU izvezla samo 400 tona “bejbi bifa” od povlašćene kvote koju ima, a koja iznosi 8.700 tona! To se nikada do sada nije dogodilo, a sigurna sam da se ne bi dogodilo kada bi u Srbiji radio i poslovao neki inostrani farmer-klaničar. Zato sam, uprkos protivljenju zaštitnika “srpskog kapitala”, pristalica modela da kad ne umemo sami dobro da poslujemo, bolje da pustimo onome ko to zna. Od prošle godine videli smo kako to izgleda na primeru Železare, a od sledeće se nadam da ćemo to videti i na primeru RTB Bor.


U ovom broju još i …

  • KOMPANIJA NIS OBJAVILA: Neto dobit NIS-a 27 milijardi dinara
  • PREMIJERKA SRBIJE NA KONFERENCIJI O RAZVOJU KREATIVNE INDUSTRIJE: Kreativna industrija može da rebrendira Srbiju
  • AGENCIJA ZA PRIVREDNE REGISTRE UVELA SISTEM REGISTRACIJE „BEZ ŠALTERA“: Elektronska registracija oko 30 odsto jeftinija od „papirne“
  • NACRTOM ZAKONA O NAKNADAMA ZA KORIŠĆENJE JAVNIH DOBARA PREDVIĐENA VEĆA PLAĆANJA: Naknade za zaštitu životne sredine – udar na budžet građana i privredu
  • TV SLIKE I PRILIKE: Moju zemlju srce bira
  • MENADŽERSKI VODIČ: Piterov princip
  • POSLOVNA SAZNANJA: Zašto odlažemo – sebe
  • ERIK RIS: ”STARTUP NAČIN” (1): Tasteri nisu „deo inventara“
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. aprila 2018.
Podelite ovaj tekst: