KAKO JE U VREME KRIZE FUNKCIONISAO TRANSPORT ROBE I ŠTA JE BILO NAJTRAŽENIJE: Logistička mreža radila, ali uz gubitak oko 30 odsto

Srbija je u martu i aprilu najviše izvozila žitarice, zatim brašno, soju, suncokret i suncokretovo ulje. Žitarice su najviše išle za Rumuniju, BiH, Kosovo i Italiju, a izvozilo se i u Crnu Goru i Severnu Makedoniju. I pored pojačanog izvoza ovih namirnica, kompanije koje se bave transportom ipak su za vreme vanrednog stanja beležile gubitke u poslovanju

Autoputevi u doba korone: Na domaćim i evropskim saobraćajnicama najčešće su se mogli videti samo transportni kamioni

Iako su transport robe i cela logistička mreža na početku vanrednog stanja bili otežani, već nakon dve nedelje stanje je normalizovano pa je protok robe kroz Srbiju i izvan njenih granica čak išao brže nego u “normalnim” uslovima. To za Magazin Biznis potvrđuju i brojne kompanije koje se bave transportom, ali i Privredna komora Srbije (PKS) koja je za vreme vanrednog stanja pružala značajnu podršku ovom sektoru. I dok je za vreme vanrednog stanja transport robe funkcionisao, negde smanjenim a negde i povećanim intenzitetom, problemi su se pokazali u punom obimu odmah nakon ukidanja vanrednog stanja. Sekretar Udruženja za saobraćaj u PKS Milica Dubljević kaže da je krajem maja i početkom juna najvažniji problem predstavljala ugrožena likvidnost, odnosno opstanak kompanija koje se bave transportom i logistikom.

– Obim poslova je drastično pao, sporna potraživanja su mnogo izraženija, a problem manjka vozača je još više izražen nego pre COVID-19 krize – naglašava Milica Dubljević.

Prema rečima Aleksandra Bogunovića, sekretara Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju PKS, za skoro dva meseca vanrednog stanja, najviše su se transportovale za izvoz žitarice, odnosno kukuruz i pšenica, a zatim brašno, soja, suncokret i suncokretovo ulje. Tako je u martu izvezeno 10 odsto više pšenice nego u istom periodu 2019. godine, a u aprilu čak duplo više, odnosno 102 odsto.

– Takođe, u martu je izvezeno 338.512 tona kukuruza, što je za 17 odsto više nego za isti period prošle godine, a u aprilu je izvoz kukuruza bio veći za 21 odsto. Pšenica se najviše izvozila u Rumuniju, BiH i na Kosovo, a kukuruz, pored Rumunije i BiH, i u Italiju – ističe Bogunović.

Osim žitarica, kako dodaje, samo u aprilu izvezeno je oko 19.491 tona brašna, što je za 72 odsto više u odnosu na isti mesec 2019. godine, a najviše ka BiH, Crnoj Gori, Makedoniji i na KiM.

Foto: slobodnaevropa.org

Opširnije u štampanom izdanju


U ovom broju još i …

  • PRIVREDNA KOMORA SRBIJE PRUŽA PODRŠKU DOMAĆIM PROIZVODIMA, PROIZVOĐAČIMA I POTROŠAČIMA KROZ NOVI PROJEKAT: Budimo „Čuvarkuće“
  • NIS NASTAVLJA SA ULAGANJIMA U KLJUČNE PROJEKTE: Odlučan i brz odgovor na krizu
  • DRAGOCENA PODRŠKA PREDUZETNIŠTVU I INOVACIJAMA: Dva miliona dinara za digitalne projekte
  • KOMPANIJA „JADRAN“ OBELEŽAVA 70 GODINA OD OSNIVANJA: Graditelji novih dimenzija
  • VLADA SRBIJE PROPISALA POMERANJE ROKOVA ZA SASTAVLJANJE I DOSTAVLJANJE FINANSIJSKIH IZVEŠTAJA: Usklađivanje sa Zakonom o računovodstvu po novim pravilima
  • IZ BANKARSKOG UGLA: Banca Intesa ima odgovornost da učestvuje u oporavku ekonomije
  • U FOKUSU – BANKARSTVO I FINANSIJE
  • BIZNIS DODATAK – HUMANOST U VREME KORONE
  • EKSPANZIJA ONLAJN VIDEO PLATFORMI ZA VREME PANDEMIJE: Stotine miliona ljudi na web sastancima
  • TV SLIKE I PRILIKE: Udar na najvoljeniju kćerku srpske lirike
  • Sledeći broj Magazina Biznis izlazi 20. jula 2020.
Podelite ovaj tekst: